Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Juan Luis Arsuaga zabierze cię w porywającą podróż po ścieżkach ewolucji w poszu - kiwaniu odpowiedzi na pytanie: dlaczego człowiek pojawił się na Ziemi i czy nasze miejsce mogły zająć jakieś inne inteligentne istoty. Czy altruizm to naturalny instynkt, czy jest nim raczej agresja i walka o przetrwanie?
Arsuaga w ciągu trwającej 15 dni podróży, rozdział po rozdziale, pokazuje świat, jakie - go dotąd nie znaliśmy. Opowiada, jak to się dzieje, że jedne organizmy pojawiają się na Ziemi, a inne znikają. Wyjaśnia, jak te mechanizmy działają w królestwach roślin i zwierząt. Zdradza, co było potrzebne, by wykształciła się kreatywność i inteligencja. Wreszcie zastanawia się, czy historia ewolucji dobiegła już końca, czy człowiek, jakie - go znamy, to dopiero początek nowego jej rozdziału.
Juan Luis Arsuaga jest biologiem i paleontologiem, który czterdzieści lat poświęcił ba - daniu ewolucji i historii życia na Ziemi. Wykłada na Uniwersytecie w Madrycie, gościł też na najbardziej prestiżowych uniwersytetach świata m.in.: w Londynie, Cambridge, Zurychu i Berkeley. Publikuje w „Nature” i „Science”. Jego najnowsza książka Życie stała się megabestsellerem w Hiszpanii. Książki Arsuagi ukazały się w 11 krajach.
Wszystkie, dosłownie wszystkie, organizmy żywe chcą przetrwać i się rozmnożyć. Ta chęć, ten wewnętrzny przymus „zmusza” je do ciągłego dostosowywania się do zmian otoczenia. To jest prawdziwy motor, który napędza całe życie na tej planecie. Zastana - wiam się nad tym, gdy widzę małe sadzonki w lesie, które wbrew wszystkim i wszyst - kiemu walczą, by wypuścić kolejną parę liści. Zastanawiam się nad tym, gdy myślę o bakteriach i wielorybach. Te mechanizmy, które jednym organizmom kazały wyjść z wody, a innym wzbić się w powietrze, naszym przodkom kazały zejść z drzewa, potem wyprostować się, a kilkadziesiąt tysięcy lat temu wyjść z Afryki w kierunku Europy. I oto jesteśmy. W tej książce poznacie biologiczną drogę, którą przebyliśmy. A jest to podróż fascynująca.
Tomasz Rożek