Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Czytajmy klasyków, by poznać przyszłość – nawołuje Ryszard Koziołek, pokazując, jak ważna dla przetrwania naszego gatunku jest zdolność rozumienia i komentowania literatury. Bo to właśnie literatura dostarcza nam narzędzi do wyobrażania sobie przyszłości, to ona pomaga nam odróżnić kłamstwo fikcji od kłamstwa, które podaje się za prawdę. Skomplikowane? Nie mniej niż fake newsy, medialne manipulacje i gąszcz wiadomości udostępnianych w internecie. Literatura w interpretacji Koziołka to nie martwy zapis, oceniany przez krytyków, opisywany przez literaturoznawców i przeznaczony do tego, by dręczyć młodzież szkolną. To spoglądanie w lustro kultury, specjalna odmiana edukacji obywatelskiej, której celem jest nie tylko rozumienie świata, ale też wytworzenie w sobie zdolności do wyrażania niezgody na to, co już jest i co może być.
Zbiór esejów o literaturze, kulturze, historii i sztuce to erudycyjna wyprawa szlakiem wielkich dzieł, bohaterów i kulturowych kontekstów. Jest tu Szekspirowski sonet jako sposób na bezradność, jest wywrócona do góry nogami Lalka, śmiejący się Camus i pytania o to, czego o Jezusie nie powiedzieli nam ewangeliści. Koziołek używa tekstów starożytnych do wyjaśniania zdarzeń jak najbardziej współczesnych, dlatego niech nie zdziwi czytelnika spotkanie w jednym zdaniu Harveya Weinsteina ze świętym Augustynem.
„Wiele tytułów” – więcej informacji od księgarni Matras
Publikacja „Wiele tytułów”, napisana przez światowej sławy profesora, Ryszarda Koziołka, to zbiór wyjątkowych esejów, które wywołują zachwyt wielu czytelników. Zawarte w niej felietony na różne tematy, związane są między innymi z literaturą, kulturą czy też teologią. Większość z nich odnosi się do aktualnej rzeczywistości. „Wiele tytułów” to doskonała lektura dla wszystkich zainteresowanych literaturą. Autor pokazuje, że czytanie wcale nie jest łatwą czynnością, która zawsze przebiega tak samo. Każdy powinien dążyć do tego, aby sięgając po kolejną publikację, pochylał się nad nią tak głęboko i z takim entuzjazmem, jak czyni to profesor Ryszard Koziołek. Wczytując się w tę książkę czytelnik na pewno ponownie sięgnie po takie dzieła, jak „Lalka”, „ W pustyni i w puszczy” czy też „Dżuma” i spojrzy na nie z zupełnie innej, nowej perspektywy.