Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Na temat motoryzacji armii ukazało się już wiele opracowań szczegółowych i ogólnych, pamiętników i wspomnień, lecz książka „Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie”, wydana w 1928 roku zajmuje w tej grupie miejsce szczególne.
Autor, porucznik Leonard Furs-Żyrkiewicz, przedstawił ówczesny stan wiedzy na temat nowej broni rzetelnie i wyczerpująco, prowadząc narrację w taki sposób, że jego opracowanie jest także i dziś fascynującą lekturą.
Oddając do rąk Czytelników reprint książki „Samochody pancerne” staraniem księgarni „Historyczna” i Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pragniemy także przybliżyć postać Leonarda Furs-Żyrkiewicza, zasłużonego teoretyka broni pancernych, który swą głęboką wiedzę potrafił wykorzystać także praktycznie, na różnych stanowiskach dowódczych w linii i w szkolnictwie wojskowym.
Dowódca 7 Batalionu Pancernego w Grodnie ppłk Piotr Rudzki napisał o nim w listopadzie 1938 roku: „Zdradza duże zainteresowanie raczej w pracy naukowej lub w sztabach – do której bardziej się nadaje.” W końcu lat 20. i w latach 30. XX wieku mjr Leonard Furs-Żyrkiewicz wydał kilka publikacji poświęconych zagadnieniom broni pancernych, m.in. „Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie” (1928), „Co każdy żołnierz o samochodach pancernych wiedzieć powinien” (1930), „Zwalczanie samochodów pancernych” (1932), „Bierna obrona przeciwpancerna i czołgi ziemnowodne” (1933), „Czołgi wczoraj, dziś i jutro” (1937) „Od słoni bojowych do latających czołgów” (1939). Opracował także dwadzieścia dziewięć tablic wyszkoleniowych. Publikacje te przyjęto z zainteresowaniem, doceniając ich poziom merytoryczny i znaczenie dla rozwijanych wojsk pancernych. Dowódca Okręgu Korpusu nr 1 gen. bryg. Jan Karol Wróblewski wyraził uznanie dla jego pracy: „Porucznikowi Żyrkiewiczowi Leonardowi z 2. Szwadronu Samochodów Pancernych wyrażam uznanie za dobre opracowanie tematu „Użycie samochodów pancernych w manewrze odwrotowym i osłonie odwrotu”, nadesłanego na konkurs prac indywidualnych.” Również Dowódca Broni Pancernych płk Józef Koczwara w 1937 roku chwalił rotmistrza: „Po dokładnym zapoznaniu się z treścią opracowanego przez rtm. Furs Żyrkiewicza studium o broni pancernej Rosji z zadowoleniem stwierdzam, że rtm. Żyrkiewicz wywiązał się z powierzonego mu zadania bardzo dobrze, dając w stosunkowo krótkim czasie tak szerokie i rzeczowe opracowanie tematu.
ISBN: 978-83-933-2044-8
EAN: 9788393320448
Format: 16.5x23.5cm
Cena detaliczna: 44,90 zł