Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Martwa dziewczyna, cyniczny policjant i cesarsko-królewski Kraków.
Rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna się ponuro. Poniedziałkowym świtem na Błoniach zostaje znalezione ciało warszawskiej studentki Judyty Badeni. W sprawę, która wygląda na samobójstwo, są zamieszani znany poeta i inżynier. Inspektor Mahler prowadzi dochodzenie z użyciem bardziej i mniej oficjalnych metod. Okazuje się, że trop prowadzi w kierunku agentów carskiej Ochrany...
Tymczasem w pewnej restauracji spotykają się członkowie (i członkinie) sekretnego klubu czerwonych magnolii, zrzeszającego między innymi znane osobistości Krakowa. Nie rozmawiają jednak bynajmniej o poezji. Na trop miejsca schadzek wpada nawiedzony moralizator podpisujący się Noe. Szykuje się poważny skandal... którego każdy wolałby uniknąć.
Knajpy i pijatyki, stróże i prostytutki, poeci i hrabiowie, na dokładkę futboliści i czarodziejka heroina. A to dopiero początek tygodnia...
Raport Badeni otwiera cykl nastrojowych i zabawnych kryminałów z inspektorem Mahlerem działającym w cesarsko-królewskim Krakowie. Prawa do wydania książki już kupiło niemieckie wydawnictwo DTV.
Krzysztof Maćkowski
Rocznik 1971, Panna, choć żonaty. Jest podróżnikiem, dziennikarzem freelancerem i debiutującym właśnie powieściopisarzem.
Po ciężkiej batalii z gramatyką opisową zdobył tytuł magistra polonistyki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W tym samym czasie zadzierzgnął frontową przyjaźń ze Stanisławem Przybyszewskim, który stał się bohaterem jego pracy magisterskiej, a następnie przewodnikiem po realiach XIX wieku.
Pracował etatowo w „Dzienniku Polskim”. Pisał wówczas teksty, które dziś liczy na kilogramy: od „dziur w drodz” przez reportaże i teksty informacyjne po rozmowy z Czesławem Miłoszem. Gdy to zawodowe małżeństwo się rozpadło, wybrał niezależność i zaczął flirtować z innymi pismami. (Czule wspomina m.in. romans z „Białą Gwiazdą”, organem kibiców Wisły Kraków).
Gdy nie pisze kolejnych powieści z cyklu o inspektorze C.K. Policji Gustawie Mahlerze, przesiaduje w miejscach takich, jak Lhasa, Pekin, Delhi, Katmandu, Lima, La Paz, Gwatemala, Meksyk, Kair, Symferopol czy Tirana. (Dawniej także Jarocin, regularnie raz do roku). W Paryżu, Rzymie czy Londynie próżno go szukać. Eskapady łączy z pisaniem: współredagował przewodnik po Szwecji i jest współautorem praktycznego bedekera Grodno. Miasto nad Niemnem. Jest też autorem wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim, którego fragmenty znalazły się w książce Autoportret reportera.
Słucha rocka i metalu, na polskie filmy nie chodzi. (No dobrze, czasem chodzi, ale za każdym razem przyrzeka, że to ostatni raz). Chętnie przebywa w realiach latynoamerykańskich Llosy i Márqueza. Nie gardzi też kryminałem. Książki sensacyjne omija.