Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Nike Hatzfeld, sierota z Sarajewa, ma 33 lata. Żyje w czasach, gdy cały świat jest pogrążony w katastrofalnym kryzysie politycznym i społecznym. Demokracja upada, a jej miejsce zajmują różnorodne ruchy religijne oraz drapieżne i skrajne ideologie, zarówno prawicowe, jak i lewicowe. Najważniejszą z nowych postaci zmieniającej się rzeczywistości jest szatański Optus Warhole, samozwańczy Artysta Najwyższego Zła... Fala jego zbrodniczej aktywności zalewa świat, ale w szczególny sposób dotyka Nike’a i jego najbliższych. Bohaterowie stają się obiektem wyrafinowanych zabiegów zbrodniarza, który dąży do realizacji swoich szaleńczych planów.
Nike przenosi się w myślach do innej epoki, w której panował chaos i pożoga – dnia swoich narodzin w szpitalu w Sarajewie podczas jugosłowiańskiej wojny domowej. Właśnie wtedy jego przyszłość została na zawsze związana z losem dwojga innych sierot, Amira i Leyli. Chociaż dzieci szybko rozdzielono, Nike – mając zaledwie osiemnaście dni – poprzysiągł, że odnajdzie przyjaciół i zawsze będzie ich chronił. Teraz pora na wypełnienie przyrzeczenia. Tak rozpoczyna się szalona, mroczna, pełna cierpienia historia science fiction rozgrywająca się w świecie, jakiego nie chcielibyśmy poznać. Wizja Enkiego Bilala jest wynikiem logicznej analizy naszej obecnej rzeczywistości. Czy więc wszystko musi skończyć się źle i ponuro? Na szczęście autor tej znakomitej opowieści widzi nadzieję...
„Potwór” to zbiorczy album serii zwanej „Tetralogią potwora”. W jego skład wchodzą tomy: „Sen potwora”, „32 grudnia”, „Spotkanie w Paryżu” i „Czwórka?”. Historia jest projekcją pamięci zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej, w której mieszają się zapisy rozpadu Jugosławii – rodzinnego kraju Bilala – z zapowiedziami niewesołej przyszłości. Twórca cyklu przedstawia setki pełnych ekspresji obrazów, czasem szokujących i brutalnych, które ostrzegają przed tym, co może nas czekać. Ukazuje też jednak, że w bohaterach – a więc i w nas – kryje się zbawienna potrzeba miłości.