Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Świat staje się coraz bardziej bizarny Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk. Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas? Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty. Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje. Olga Tokarczuk – jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści Bieguni i Księgi Jakubowe. Otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do The Man Booker International Prize 2018 za powieść Flights (Bieguni). Mieszka we Wrocławiu.
W najnowszym zbiorze opowieści Olgi Tokarczuk, czytelnik znajdzie dziesięć niezależnych historii, które rzucają nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Każda z nich umiejscowiona jest w innej przestrzeni czasu i miejsca, od historycznego Wołynia w epoce potopu szwedzkiego, przez współczesną Szwajcarię, aż po odległą Azję i stworzone przez autorkę wyimaginowane światy. Opowieści te są nieprzewidywalne i zadziwiające, a ich zmienny rytm sprawia, że czytelnik nie może być pewny tego, co nastąpi na następnej stronie.
Tokarczuk, mająca na swoim koncie wiele prestiżowych nagród literackich, wykorzystuje w swojej twórczości elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy, aby ukazać, że rzeczywistość nie zawsze jest taka, jaką się wydaje. Autorka przedstawia świat jako miejsce coraz bardziej bizarny i niepojęty, zmuszając czytelnika do pytania: czy dziwność jest cechą świata, czy może jest cechą nas samych?
Książka Tokarczuk, za którą zdobyła wiele znaczących nagród, w tym dwukrotnie Nagrodę Literacką Nike, została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, potwierdzając jej pozycję jako jednej z najbardziej cenionych na świecie polskich pisarek. Ta niezwykła kolekcja opowieści jest kolejnym dowodem na jej niezrównaną umiejętność tworzenia historii, które zmuszają czytelników do myślenia i zastanawiania się nad naturą rzeczywistości.