Kto i gdzie strzelił pierwszą bramkę w historii polskiej piłki?
Gdzie reprezentacja rozegrała najwięcej meczów?
Na jakim polskim stadionie Stevie Wonder jeździł meleksem?
Który selekcjoner grał w jednej drużynie z George’em Bestem?
Gdzie przebywał Łukasz Piszczek, kiedy otrzymał od Leo Beenhakkera powołanie na Euro 2008?
W czym Robert Lewandowski jest lepszy od Zbigniewa Bońka?
Odpowiedzi na te i setki innych pytań znajdują się wewnątrz tej niezwykłej książki. Jej autor,
Stefan Szczepłek, jest związany z polską piłką od ponad pół wieku. Najpierw jako piłkarz małego klubu z peryferii Warszawy, a od ponad 40 lat jako dziennikarz. Oglądał w tym czasie większość historycznych meczów reprezentacji, pucharowe spotkania Legii, Górnika, Widzewa. Rozmawiał z ich bohaterami, był kolegą piłkarzy wielkiej drużyny Kazimierza Górskiego.
Z tych obejrzanych i rozegranych meczów, tysięcy rozmów i setek podróży Stefan Szczepłek wybrał to, co jego zdaniem jest w polskim futbolu najważniejsze i najciekawsze. Wraz z grafikiem Bogdanem Kucem stworzył przewodnik historyczny i zarazem album pełen unikatowych zdjęć i skanów, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. W tej książce nie ma dwóch jednakowych stron. Jest w niej to, czego nie w ma internecie: emocje, szum trybun, zapach szatni.
Drugi tom
Mojej historii futbolu to idealna propozycja dla każdego kibica przed zbliżającym się Euro 2016 we Francji. Turniejem, podczas którego reprezentacja Polski Adama Nawałki dopisze do historii naszej piłki kolejny rozdział. Oby równie piękny jak opisane w książce sukcesy sprzed lat.
***
Stefan Szczepłek (1949) - dziennikarz z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracował w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, redakcji sportowej TVP, „Życiu Warszawy”, a obecnie pisze dla „Rzeczpospolitej”. Korespondent prasowy i telewizyjny na sześciu mundialach, siedmiu mistrzostwach Europy i kilkunastu finałach europejskich pucharów. Autor i współautor kilkudziesięciu książek o futbolu. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca „Złotego Pióra” Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest również pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego Grand Press 2015.