Komentarze nie są potwierdzone zakupem
W Polsce dużo się mówi o depresji, coraz więcej o życiu z syndromem DDA... ale prawie nic o LĘKU. Tymczasem ok. 25-30 procent z nas doświadcza zaburzeń lękowych potocznie zwanych nerwicą. Ich objawy są ciężkie i bardzo dokuczliwe, to m.in nagłe napady lęku połączone z kołataniem serca, uczuciem duszności, zawrotami głowy, drżeniem rąk czy drętwieniem kończyn. Nerwica - ten „lęk o tysiącu twarzy” (jak mówią o niej pacjenci) uniemożliwia normalne funkcjonowanie, doprowadza do „śmierci za życia”. Powolnej – gdy lęk sączy się każdego dnia po trochu lub gwałtownej – gdy lęk atakuje znienacka powodując ataki paniki. Pandemia, wojna, galopująca inflacja znacznie powiększyły grupę osób dotkniętych tymi zaburzeniami.
Psychoterapeuta i lekarz Marcin Matych od lat pracuje z chorymi na nerwicę. Pomaga im w terapii indywidualnej, ale także w mediach społecznościowych jako Doktor Nerwica. Jego profil z charakterystycznymi autorskimi ilustracjami cieszy się coraz większą popularnością, W tej książce Dr Nerwica zaprasza do „gry w trochę lepsze życie”. To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które lękami rządzą. Tekstowi towarzyszą rysunki wykonane przez autora.
"Nie wiem co jest gorsze w zaburzeniach lękowych- paraliżujący lęk często odbierający chęć do życia czy przeświadczenie, że tak już będzie zawsze i nic się nie zmieni? Poradnik Marcina Matycha rozbraja to przekonanie na wiele sposobów. "Lękowcom" daje nadzieję, że lepsze życie jest możliwe i że sięgając po wewnętrzną mądrość, są w stanie odzyskać radość i spokój. Ich bliskim oferuje lepsze zrozumienie tego, z czym zmagają się kochani przez nich ludzie, a także narzędzia, które pozwalają ich lepiej wspierać. Osobom, które nie wiedzą czym są zaburzenia lękowe, a niekiedy je wręcz bagatelizują - wgląd w to, jak głębokie i upośledzające jest to cierpienie.
To książka pełna praktycznej wiedzy i życzliwości, którą każdy- lękowiec i nie- powinien mieć na swojej półce. Jako osoba zmagająca się z zaburzeniami lękowymi mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że dawno nie czułam się tak zrozumiana. Warto zagrać w "grę o lepsze życie", którą proponuje autor, bo co mamy do stracenia, poza lękiem?"
Agnieszka Jucewicz
""Jak żyć z lękiem. Poradnik Doktora Nerwicy"" to bezcenna pomoc dla każdej osoby, która boryka się z zaburzeniami lękowymi. Książka ta nie jest jednak tylko poradnikiem dla osób zmagających się z nerwicą. Daje cenne wskazówki i narzędzia bliskim pacjentów, którzy na co dzień obserwują ich walkę i często czują się bezradni. Marcin Matych, jako doświadczony psychoterapeuta i lekarz, z ogromnym zrozumieniem podchodzi do problemu lęku, pokazując, że doświadcza go coraz więcej osób, zwłaszcza w dobie pandemii i globalnej niepewności.
Poradnik ten jest swoistym przewodnikiem po zaburzeniach lękowych. Doktor Nerwica, jak nazywa go środowisko, zna tę chorobę od podszewki. Więcej - zna ją od kuchni, bo codziennie spotyka się z nią w pracy, a także na swoim profilu w mediach społecznościowych, gdzie pomaga tysiącom osób. Jego metoda, uproszczona do ""gry w trochę lepsze życie"", zyskała uznanie nie tylko wśród pacjentów, ale także w całej społeczności osób zmagających się z nerwicą.
Matych zrozumiale i przystępnie tłumaczy mechanizmy, które rządzą lękiem, pokazując, jak nie pozwolić, aby zdominował on naszą codzienność. Jego książka to nie tylko cenne porady, ale także autorskie ilustracje, które umożliwiają lepsze zrozumienie problemu. ""Jak żyć z lękiem. Poradnik Doktora Nerwicy"" to pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego, kto chce lepiej zrozumieć, czym są zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić. W końcu, jak mówi sama autorka recenzji, Agnieszka Jucewicz, ""co mamy do stracenia, poza lękiem?"".