Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to kolejny krok w ewolucji Internetu. Tworzy on ogólnoświatowy system relacji ludzi maszyn i otaczającej ich infrastruktury. Tworzenie IoT rozpoczęło się na początku lat 90. XX w. poprzez wiązanie świadczonych usług z odpowiadającymi za nie aplikacjami. Doprowadziło to do zmiany m.in. modeli transakcji finansowych, zakupów a także udostępniania informacji. Tym samym cała sfera usług została poddana procesowi digitalizacji. Stała się podstawą rewolucji cyfrowej, która zmieniła ogląd i funkcjonowanie naszego świata. Digitalizacja ta objęła, w większym lub mniejszym stopniu, wszystkie znane rodzaje usług, a w tym usługi publiczne, finansowe, komunikację i media, a także sprzedaż. Obecnie usługi oferowane za pomocą IoT stanowią główny rodzaj usług. Systemy IoT pozwalają na generowanie nowych strumieni przychodów (np. zielona energia), obniżenie kosztów (np. domowa opieka nad pacjentem), skrócenie czasu wprowadzenia nowych produktów na rynek (automatyzacja fabryki), poprawę funkcjonowania systemów logistycznych (np. śledzenie zasobów), zwiększenie produktywności (np. analiza wielkich zbiorów danych), zmniejszenie strat produkcyjnych (np. ciągły monitoring).
Jednym z filarów rozwoju IoT jest Przemysłowy Internet Rzeczy (ang. Industrial Internet of Things, IIoT). Jest to jeden z najszybciej rozwijających się i największych segmentów IoT. Obejmuje on narzędzia sprzętowe i programowe do monitorowania urządzeń fizycznych. Celem jest monitorowanie wydajności, czasu pracy lub przestojów, gromadzenie danych i sterowanie w czasie rzeczywistym. Elementem IIoT jest także predykcyjne zarządzanie ruchem tysięcy maszyn.
Prezentowana książka jest materiałem pozwalającym zrozumieć rewolucję IoT, której jesteśmy świadkami. Zawiera też wiele wartościowych przykładów zastosowania IoT do rozwiązywania problemów, które stoją przez współczesnym przemysłem.